GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Tekoppar 16003138
*
nr 1600 3138
Tekoppar
6 st, tekoppar med fat, "Grönt Blad", Gefle
Kondition: smärre nagg
Utrop:
700 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2024
kl 19:27:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/2 09:42:25
1
300 kr
26/2 15:41:38
2
350 kr
26/2 19:22:19
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tekopp tekoppar tekoppar med fat
-
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 delar, Blå Blomst, Gustavsberg
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:40
-
3151 Teservis
16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:39
-
3011 Teservis
20 delar, Lomonosov, Cobalt Net, Ryssland, 8 kaffe..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:58
-
3153 Teservisdelar
11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:53
*
Tekoppar
Kondition: smärre nagg
nr 1600 3138
Tekoppar
6 st, tekoppar med fat, "Grönt Blad", Gefle
Kondition: smärre nagg
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/2 09:42:25 | 1 | 300 kr |
26/2 15:41:38 | 2 | 350 kr |
26/2 19:22:19 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tekopp tekoppar tekoppar med fat
-
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 delar, Blå Blomst, Gustavsberg
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:40 -
3151 Teservis
16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:39 -
3011 Teservis
20 delar, Lomonosov, Cobalt Net, Ryssland, 8 kaffe..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:58
-
3153 Teservisdelar
11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:53